Наукова діяльність кафедри є невід’ємною складовою освітньої діяльності і здійснюється з метою поліпшення якості підготовки фахівців на засадах взаємодії науки та освіти, розширення форми співпраці з науковими установами Національної та галузевих академій наук, науковими установами інших міністерств. При організації та проведенні наукової діяльності кафедра керується Конституцією України, Законами України «Про вищу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки», Положенням «Про організацію наукової, науково-технічної діяльності у вищих навчальних закладах ІІІ та IV рівнів акредитації» та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у процесі здійснення такої діяльності.
Наукова діяльність кафедри проводиться відповідно до щорічних планів роботи за такими основними напрямками:
- формування тематики та проведення фундаментальних та прикладних досліджень, наукових розробок;
- підготовка науково-педагогічних і наукових кадрів вищої кваліфікації;
- наукова та інноваційна діяльність здобувачів вищої освіти;
- розвиток наукових і міжнародних зв'язків.
Науково-педагогічні працівники кафедри виконують фундаментальні та прикладні науково-дослідні роботи за власною ініціативою (виконуються в рамках другої половини робочого дня), на замовлення установ та організацій, а також за міжнародними та вітчизняними грантами.
На замовлення Головного управління освіти і науки Дніпропетровської ОДА науково-педагогічними працівниками кафедри за участю провідних фахівців фінансових та фіскальних органів, підготовлені та надруковані навчальні посібники за рубрикою «Вивчай та шануй закон»: «Знання про податки – в кожну родину», «Оподаткування в Україні», «Оподаткування доходів фізичних осіб».
За завданням Міністерства фінансів України науково-педагогічні працівники кафедри брали участь у написанні Науково-практичного коментаря до Бюджетного кодексу України (2010 р.), підручника і монографії:
- Науково-практичний коментар до Бюджетного кодексу України / Кол. авторів. К.: Зовнішня торгівля; УДУФМТ, 2010. 592 с.;
- Реформування бюджетної системи України на інноваційних засадах: Монографія / кол. авторів. К.: Зовнішня торгівля, УДУФМТ, 2010. 440 c.;
- Управління державним бюджетом України: підруч. / кол. авторів. К.: Міністерство фінансів України, 2010.816 с.
- Соціально-економічні проблеми розвитку національної економіки України: моногр. / Корягіна Т.В. та кол. авторів. Дніпропетровськ: ДДФА, 2011. 364 с.
- Корягіна Т.В. Державне регулювання розвитку корпоративного сектора в Україні: моногр. / Кол. авторів. Дніпропетровськ: ДДФА, 2011. 168с.
Науково-педагогічні працівники кафедри беруть участь у міжнародних освітніх і науково-технічних програмах; щорічно подають наукові проекти на здобуття грантів регіонального і всеукраїнського значення. Так, к.е.н., доцент Тараненко В.Є. брала участь у щорічному обласному конкурсі проектів „Молоді вчені – Дніпропетровщини” і отримала грант на виконання досліджень «Удосконалення оподаткування суб’єктів малого бізнесу»; к.е.н., доцент Дулік Т.О., старший викладач Александрюк Т.Ю. отримали Міжнародні освітні гранти №EG /U/ 2021/ 08/ 12 від International Historical Biographical Institute (Dubai - New York – Rome – Jerusalem - Beijing) (Міжнародний Сертифікат №2332/12.10.2021 року; Міжнародний Сертифікат №2333/12.10.2021 року); д.е.н., професор Баранник Л.Б., к.е.н., доцент Дулік Т.О., старший викладач Александрюк Т.Ю. брали участь у міжнародному науковому проєкті у рамках проєкту “ENHANCED VISIBILITY ON EUROPEAN INTEGRATION TEACHING AND RESEARCH” у співпраці з національним ЕРАЗМУС+ офісом в Україні під егідою програми імені Жана Моне (2018 – 2021 рр.); д.е.н., професор Бондаревська К.В. брала участь у міжнародному освітньо-науковому проєкті «TERRITORY OF INNOVATIONS: BEST PRACTICES FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT AT THE LOCAL LEVEL» (сертифікат №2-10 від 17.05.2022 р.).
На кафедрі згідно з планом роботи проводяться систематичні наукові семінари, засідання круглого столу на яких розглядаються актуальні питання оподаткування, соціально-економічного розвитку держави та регіону, доповідаються результати наукових досліджень аспірантами і здобувачами тощо. Зокрема, 26.10. 2021 р. колективом кафедри спільно з БО «БФ «Карітас-Донецьк» було проведено засідання круглого столу на тему: «Стан ринку соціальних послуг у Дніпропетровській області»; 17.03. 2023 р. було проведено засідання круглого столу на базі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за темою: «Нововведення 2022-2023 років у діяльності Пенсійного фонду України: зміни у системі соціального страхування та адмініструванні житлових субсидій і пільг на оплату житлово-комунальних послуг».
Результати досліджень передаються до фінансових органів і підприємств, УкрІНТЕІ, друкуються в наукових журналах, монографіях, використовуються науково-педагогічними працівниками та здобувачами вищої освіти у навчальному процесі, при підготовці курсових робіт та кваліфікаційних робіт першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти. За останні 5 років науково-педагогічними працівниками кафедри опубліковано понад 200 наукових публікацій у виданнях, що включені до міжнародної наукометричної бази даних Scopus, Web of Science та фахових виданнях; близько 400 тез доповідей на науково-практичних конференціях різного рівня, 6 монографій, 4 підручника, 4 навчальних та навчально-методичних посібника з грифом Міністерства освіти і науки України.
За результатами НДР кафедри підготовлено монографії:
- Місцеве оподаткування в Україні: еволюція та перспективи розвитку : моногр./ Т.Ю. Александрюк, Т.О. Дулік, Н.І. Захарова та ін.; За заг. ред. Баранник Л.Б. Д.: ДДФА, 2015. 256 с.;
- Підвищення ефективності фіскальної політики на регіональному рівні в Україні в умовах адаптації до європейських стандартів: Монографія / За ред. д.е.н. Л. Б. Баранник. Дніпро: УМСФ, 2019. 336 с.
Наразі колектив кафедри працює над виконанням науково-дослідної роботи за темою «Трансформація системи соціального забезпечення в Україні: тенденції та перспективи розвитку». Крім того, виконувалися такі наукові теми: на замовлення БО «БФ «Карітас-Донецьк»: «Дослідження ринку соціальних послуг у Дніпропетровській області та участі БО «БФ «Карітас Донецьк» в його розвитку» (2022 р.).; «Корпоративна соціальна безпека ТОВ ВКФ «Ігрек» та її забезпечення» (2023 р.).
Студентські наукові гуртки
На кафедрі діють 5 наукових гуртків для здобувачів вищої освіти:
Назва студентського наукового гуртка
|
Керівники
|
Наукова спрямованість гуртка
|
«Актуальні проблеми та тенденції соціально-економічного розвитку України»
|
Баранник Л.Б.
|
соціальне забезпечення, економіка, фінанси, податки
|
«Пріоритети формування соціально орієнтованої економіки та забезпечення соціальної безпеки населення в Україні»
|
Бондаревська К.В.
|
соціальна безпека, соціальна економіка та політика, соціальне забезпечення
|
«Діагностика стану соціальної економіки і політики України та впливу податкових трансформацій на рівень соціального забезпечення населення»
|
Дулік Т.О.,
Александрюк Т.Ю.
|
соціальна економіка; соціальна політика; оподаткування; соціальне забезпечення
|
«Механізми розв’язання соціально-економічних проблем сучасності»
|
Корягіна Т.В.
|
соціальне забезпечення, державне управління
|
«Соціальна відповідальність бізнесу»
|
Тараненко В.Є.,
Туболець І.І.
|
соціальне забезпечення, соціальне підприємництво, соціальні інновації
|
«Соціальне забезпечення як прояв соціальної справедливості в умовах глобалізації»
|
Черба В.М.
|
соціальне забезпечення, соціальна політика, державне управління, державне регулювання
|
За результатами роботи гуртків було опубліковано понад 300 тез на міжнародні науково-практичні конференції, підготовлено 7 робіт на Всеукраїнський конкурс наукових робіт, підготовлено та проведено 1 етап Всеукраїнської студентської олімпіади «Соціальне забезпечення».