«STAND UP FOR UKRAINE»

Кафедра міжнародного права продовжує інформувати про масштаби допомоги та особливості тимчасового захисту і перебування в країнах Європейського Союзу українських громадян.

Міжнародна спільнота і надалі зосереджує свої зусилля на допомозі Україні та її громадянам. 

Ще 25 березня 2022 р. Європейська комісія та уряд Канади оголосили про початок глобальної кампанії зі збору коштів на підтримку людей, які рятуються від вторгнення в Україну, у партнерстві з міжнародною адвокаційною організацією Global Citizen. Одним із результатів цієї компанії є 9,1 мільярда євро, які зібрала кампанія «Stand Up for Ukraine» для людей, які тікають від російського вторгнення всередині України та за кордоном, у тому числі 1 мільярд євро від Європейської комісії.

Крім того, Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив про надання додаткової позики в розмірі 1 мільярда євро для покриття потреб людей, переміщених в результаті вторгнення.

Лише за останні дні було ухвалено цілу низку документів, що вкрай важливі для допомоги Україні.

13 квітня 2022 р. Комітет постійних представників затвердив рекомендацію Ради Європейського Союзу щодо конвертації банкнот гривні у валюту держав-членів, які приймають людей, які рятуються від війни в Україні. Мета полягає в тому, щоб надати подальшу підтримку біженцям, які мають труднощі з обміном своїх банкнот на валюту ЄС.

Рекомендація пропонує державам-членам створити національні схеми, які б дозволили конвертувати гривні на аналогічних умовах по всьому ЄС. Схеми дозволять переселенцям з України, зокрема дітям, обмінювати до 10 000 гривень (приблизно 310 євро) на особу. Це буде безкоштовно і за офіційним обмінним курсом, опублікованим Національним банком України. Тривалість цих схем становитиме щонайменше три місяці.

Тепер рекомендацію буде офіційно прийнято Радою у письмовій формі. Орієнтовна дата прийняття – 19 квітня.

Рекомендації не є юридично зобов’язуючими актами і фактичне впровадження та створення схем повинно вирішуватися державами-членами відповідно до їх національного становища. Але низка країн ЄС уже розробили для цієї мети національні механізми.

8 квітня 2022 р. оператори мобільного зв’язку, які діють в ЄС та Україні, підписали спільну заяву про координування зусиль для гарантування або стабілізування доступного чи безкоштовного роумінгу та міжнародних дзвінків між ЄС і Україною. Ця спільна заява має на меті встановити стабільніші засади, які допоможуть українцям, переміщеним в усій Європі, підтримувати зв’язок з родиною і друзями, які залишилися вдома.

5 квітня 2022 р. Комісія ЄС ухвалила рекомендацію 2022/554, щодо визнання наукової та професійної кваліфікації для осіб, які рятуються від вторгнення Росії в Україну. Цей документ надає державам-членам вказівки і практичні поради для запровадження швидкого, справедливого і гнучкого процесу визнання.

4 квітня 2022 р. ЄС організував разом з Україною спільну слідчу групу для фіксування та розслідування воєнних злочинів і злочинів проти людяності. ЄС готовий поглибити ці зусилля і надіслати на місця слідчі групи для підтримки української прокуратури.

Створено портал Європейський дослідницький простір для України («European Research Area for Ukraine») як «єдине вікно» для отримання інформації та підтримку для дослідників в Україні й дослідників, які виїжджають з України. Портал об’єднує ініціативи на рівні ЄС, певної країни та неурядових груп. Він має на меті допомагати дослідникам, що постраждали від війни, знаходити житло та роботу, сприяти визнанню їхніх дипломів й надавати інші послуги. Портал запущено в наявній мережі EURAXESS, яка підтримує дослідників, об’єднуючи понад 600 центрів і 43 національні портали в країнах-членах ЄС і країнах, асоційованих з програмою «Горизонт Європа».

Інші ініціативи ЄС включають доступ до програми Наука для біженців (Science4Refugees) – чинної ініціативи EURAXESS, яка надає можливість стажування, зайнятості на неповний та повний робочий день, а також доступ до Європейської дослідницької спільноти і MSCA – Дослідники в зоні ризику (MSCA — Researchers at risk).

За підрахунками, майже половина людей, що виїхали з України через війну це діти шкільного віку. Повернення до шкільного навчання допоможе зменшити їхній психологічний стрес, дасть відчуття стабільності, нормального життя й покаже подальшу перспективу. Саме тому Європейська комісія через свої Структурні та інвестиційні фонди опікується питаннями фінансування шкільної, професійно-технічної освіти та тренінгів, а також дошкільної освіти та догляду через фонди згуртованості ЄС, Еразмус+ та Європейський корпус солідарності (European Solidarity Corps).  

Крім надання доступу до навчальних матеріалів українською мовою й онлайн-ресурсів і курсів для вчителів через Шкільний освітній шлюз School Education Gateway (School Education Gateway) відбувається підтримка вчителів, які прибули до ЄС, через доступ до програм ЄС та обміни у спільноті eTwinning, яка об’єднує понад 1 млн. вчителів та більш ніж 232 тис. шкіл.

Цей перелік не є вичерпним і міжнародна спільнота кожного дня продовжує підтримувати Україну.

 

Матеріал підготовлено доценткою кафедри міжнародного права Навчально-наукового інституту права та міжнародно-правових відносин Університету митної справи та фінансів, к.ю.н., доц. Адашис Л.І. з посиланням на офіційні ресурси Європейського Союзу.